Волокно конопель – одне з найбільш міцних і витривалих серед інших рослинних волокон. Воно має підвищений опір ультрафіолетовому випромінюванню. Будучи лубовим волокном, пенька структурно схожа з льоном: пеньковолокно товстостінно, з малим внутрішнім каналом, що не відкривається назовні.
З жіночих стебел коноплі видобувається волокно, яке отримало назву пеньки, і насіння, багате на олію. З чоловічих стебел видобувається волокно, яке називається замашкою, віскою та сечовиком.
Прядив’яне волокно за способом відділення насіння відрізняється на січку і молочку, за часом сушіння – на вішняк і зимняк, по глибині первинної обробки – на сирець і тріпані прядиво. У Тряпана пенька йде на виготовлення тонкої тканинної пряжі та пряжі грубішої, з якої робляться мотузки, канати та мотузки. За кордоном з прядки виробляють головним чином пряжу для тканин, а канатні вироби виробляють із сизалю, маніли або хімічних волокон.
Пеньковолокно використовують для виробництва цементоволокнистих будівельних плит.
Тонка прядив’яна пряжа йде на виробництво брезентів вищої якості, пожежних рукавів, на постільну та столову білизну та для пошиття одягу. Тканини з конопель дуже міцні. Перші джинси (Levi’s) виготовляли саме з конопляного волокна.
Тканини з конопель широко використовували в мореплавстві, так як це єдина натуральна тканина, яка не псується при контакті з морською водою.
Для виготовлення канатів, мотузок, пожежних рукавів, шпагату, різних видів рибальських мереж пенька широко використовується завдяки своїй високій міцності на розрив, гнучкості, здатності дробитися при чуханні на тонкі волокна і зберігати свої властивості в мокрому стані.
Пенька довговічніше волокон маніли, але манільські троси високої якості міцніші за смолені прядив’яні. Прядив’яні троси тонші і м’якші за манільські. Вони легко просочуються смолою. Мокрі більні прядив’яні троси погано сохнуть і легко загнивають, так як тонкі волокна активно поглинають вологу. Тому прядив’яні троси, призначені для використання на суднах, попередньо смолять. Смола зменшує міцність троса на 15-20%, але водночас і подовжує термін його служби, оскільки оберігає волокно від гниття. Несмолені троси з високоякісної пеньки міцніші за троси з інших матеріалів, за винятком капронових.
Прядив’яні волокна в розділеному стані є дуже цінним матеріалом для виробництва паперу вищого гатунку (грошові купюри, документи). У цій галузі пенька цінується не тільки за її видатну міцність, але і за здатність волокон розщеплюватися на найтонші фібрили.